ČO VLASTNE ROBÍ ŽENA NA MATERSKEJ?

Keď prichádzali na online VA tréningy kurzistky s malými deťmi, vždy som im vzdala úctu a obdiv, že vôbec majú kapacitu na vzdelávanie. Po nociach kompletizovali moje zadania, učili sa tvoriť webstránky, funnely, automatizácie…

Obdiv som mala, ale čo reálne žijú, som zabudla (alebo vytesnila?). Adam bude mat o chvíľu 4 týždne a počas tohto obdobia si ideme kolečko – kakať, cikať, umyť, papať, späť. Sem-tam stihnem tieto potreby naplniť aj sebe. Ale mam pri sebe super muža a maminu, ktorí mi veľa pomáhajú.

Som  zamilovaná, šťastná, vyčerpaná …ale tento text ma byt o inom.

Materská je brutal zahúľ, ale žena sa veľa naučí, keď chce – time management, práca pod silným tlakom, zachovať pokoj vo vypätých situáciách, nájsť v sebe lásku, súcit a empatiu, aj keď telo od únavy a hladu vypína. A čo vedome robím ja:

CELY DEN PRIORITIZUJEM. Totiž, keď Adam zaspi v posteli (teda mimo šatky na mne), rýchlo si rozrolujem fiktívny to-do list. Dnes to bolo napríklad:

-ísť na wc

-urobiť si (o 10:00) raňajky

-dať prať pocikané

-vyložiť prádlo do šatníka

-upratať kuchyňu

-spať

-zametať

-baliť darčeky

…zastavila som sa a rýchlo som tasky priorizovala. Lebo keby nie, tak by som začala s tým, čo chcem, nie s tým, čo je nevyhnutne pre prežitie. Lebo na čo budem jest, keď môžem baliť darčeky. Aspoň trochu sebarealizácie a kreativity predsa.

Ale ja už dobre viem, kam vedie chaotické plnenie taskov oproti dobre oprioritizovaným (toto slovo píšem na 4x). NEsystém vedie k vyhoreniu, pocitu frustrácie a nedostatočnosti…

Stihla som prvé dve zadania a Adam bol hore. Keby som sa nenajedla a  neabsolvovala wc, bola by som riadne naštvaná, na seba a možno aj na neho, že ma nenechá a určite aj na môjho muža, že je v práci.

Prioritizácia a dobrý time management je alfa omega nielen pri práci, ale aj v živote. Preto som jej v upgradnutej verzii kurzu Zručnosti pre VA venovala celu kapitolu, ktorá obsahuje princípy plánovania. Vychádzala som v tvorbe z vlastných chyb a mentoringov, ktoré som na tuto tému absolvovala, keď som toho mala nenormálne veľa a zároveň som mala pocit, že za mnou neostáva žiadna “stopa”.

Pozdravujeme vás!

P.S.: Foto je autentická a aktuálna, ako píšem tento text vidíte tam tu zmes zamilovania a vyčerpania?

P.S.2: kto mi podá pohár vody, prosím?