O VIRTUÁLNEJ ASISTENCII

Kto je virtuálna asistentka alebo virtuálny asistent?

Virtuálny asistent/ka je samostatný podnikateľský subjekt, ktorého zámerom je poskytovať služby online podnikateľom (ale aj súkromným osobám). Tým odbremeňuje online podnikateľa od práce, ktorú za neho môže vykonať. Vďaka tomu, že podnikateľovi "vyčistí stôl" od práce, vytvorí mu priestor, aby sa mohol venovať tým aktivitám, ktoré mu prinášajú zisk a môže svoje podnikanie rozvíjať. VA tak preberá dohodnutú operatívu a podporuje rast klienta, pre ktorého pracuje.

Môže mať VA viac klientov?

Áno, väčšina virtuálnych asistentiek/asistentov spolupracuje s viacerými klientami, ktorým svoje služby poskytuje v dohodnutom čase.

Aké služby poskytuje virtuálny asistent/asistentka?

Spektrum prác je rozmanité. Ako najčastejšie služby vnímame: administratíva, správa FB skupiny/fanpage, správa mailovej schránky, práce na webe, grafické práce v Canve, strihy a tvorba videí na siete, správa newslettrov... Pripravujeme vám dokument, kde bude zhrnutých viac než 100 tipov na práce VA. Môžte sa zamerať na takú pracovnú oblasť, v kt. už máte skúsenosti alebo v kt. by ste perspektívne chceli svoje služby poskytovať. Tzn., ak vás láka tvorba webov, ale zatiaľ to neviete, môžte začať pracovať pre klienta, kt. potrebuje zabezpečiť jednoduché práce na webe (kam vás zaškolí). Vy mu síce budete zatiaľ poskytovať aj iné portfólio prác, ale popri tom sa môžte zorientovávať vo webe, príp. sa vzdelávať v danom webovom editore, aby ste mohli skvalitňovať svoje služby. Na túto otázku odpovedáme aj v článku Čo všetko robí alebo môže robiť virtuálna asistentka.

Je táto práca vhodná pre študentov?

Nie len, že je vhodná, zodpovední a spoľahliví študenti sú mimoriadne vyhľadávaní, najmä na sociálne siete. Ak má študent časovú kapacitu a chce sa popri škole rozvíjať alebo pripravovať na budúcu prax, práca VA môže pre neho byť ideálna.

Koľko hodín pracuje virtuálna asistentka/asistent?

Je to individuálne. Vždy záleží, akú časovú kapacitu na prácu VA má, resp. aký je požadovaný príjem.

Môžem pracovať ako virtuálna asistentka na materskej / rodičovskej dovolenke?

Určite áno, tiež som tak začínala. Chcela som sa po 5 rokoch doma zapojiť do socio-ekonomického systému, mať aj iné myšlienky a hlavne - nabrať sebavedomie. Počas MD/RD môžte začať pracovať napríklad na 5hod/týždenne v čase spánku vášho dieťaťa. To je 20 hod/mesačne, ktoré môžte venovať svojmu rastu a prilepšeniu si.

Uživím sa ako virtuálna asistentka?

Poznáme mnoho VA, ktoré inú prácu už dávno nerobia a podnikajú ako virtuálne asistentky. Príbehy a referencie niektorých z nich si môžete prečítať aj na našej stránke. Každý VA začína na inej štartovacej čiare, s rozličným balíkom zručností. Niekto môže mať náročnejší rozbeh, niekto možno už má v okolí človeka, pre kt. plánuje pracovať. V našej FB skupine Virtuálne asistentky pravidelne pridávame dopyty, kt. k nám od podnikateľov prichádzajú. Zároveň, niekto pracuje efektívnejšie, rýchlejšie a má tým pádom vyššiu hodinovú mzdu, niekomu veci trvajú dlhšie a je potrebné to v hodinovej mzde zohľadniť. Virtuálnou asistenciou sa dá uživiť veľmi dobre. Najmä ak sa špecializujete na konktétnu žiadanú službu a klienti vedia, že im dodáte kvalitný výstup, ukážkovo komunikujete a je na vás spoľah.

Je možné prácu VA vykonávať zo zahraničia?

Áno samozrejme, virtuálna asistentka pracuje online, preto môže pracovať odkiaľkoľvek na svete. K jej práci vo väčšine prípadov (závisí od typu práce, ktorú vykonáva) stačí počítač a internetové pripojenie. Avšak ak napríklad VA žije vo Švajčiarsku a má slovenských klientov, nemôže očakávať švajčiarsky plat.

Ako si virtuálna asistentka/asistent hľadá klientov?

Sociálne siete, účasť v podnikateľských FB skupinách, dopyty v našej FB skupine Virtuálne asistentky, prostredníctvom uverejnenia inzerátu na JaSpravim.sk... ...a moja obľúbená metóda: opýtajte sa podnikateľov vo svojom okolí: "Keby to nebola vec peňazí a hneď teraz by ste si mohli najať VA, aké práce by ste jej delegovali?" Je pravdepodobné, že niekto vaše služby využije rád, pretože o tejto možnosti doposiaľ neuvažoval.

PRÁVNA ÚPRAVA VIRTUÁLNEJ ASISTENCIE

Je potrebná živnosť na vykonávanie virtuálnej asistencie alebo sa dá s VA spolupracovať aj na dohodu?

Optimálna je živnosť, ak by vám príjmy z práce VA veľmi vyrástli, tak by bolo na zváženie prechod na SRO, ale na začiatok je živnosť postačujúca. V kurze Zručnosti pre virtuálnu asistenciu je na túto tému prednáška. Na otázky ohľadom legislatívy sa môžete pýtať aj v rámci individuálnej konzultácie, ktorá je súčasťou kurzu alebo na online stretnutí pre nové VA - pre naše absolventky, ktorý je 1x mesačne. V rámci spolupráce s VA je možnosť pracovať aj na dohodu, na nejaký krátky čas na autorskú zmluvu (vo veľmi špecifických prípadoch), no väčšina podnikateľov uvíta spoluprácu s virtuálkou prostredníctvom živnosti (živnostenský list alebo sro).

Ako dlho môže fungovať a ako dlho funguje spolupráca s VA prostredníctvom autorskej zmluvy?

Je to vhodná forma v úplnom úvode spolupráce, ale dlhodobo nemá význam. Navyše prináša autorská zmluva aj obmedzenia, ktoré súvisia s obsahom práce od zadávateľa / podnikateľa.

PRAKTICKÉ INFO O KURZE VIRTUÁLNEJ ASISTENCIE

Akou formou prebieha kurz pre virtuálne asistentky a asistentov?

Ako videokurz, ktorý je rozdelený do troch modulov Kurzy pre začínajúce virtuálky. Každý jeden modul ponúkame vo forme videí, to znamená, že ku každému z nich sa môžete kedykoľvek vrátiť a zopakovať si ho. Absolventom nášho kurzu ponúkame dlhodobo vstup do bezplatnej sekcie, kde uvádzame aj termíny našich webinárov (tieto sú už grátis) a spravidla na nich odpovedáme na dodatočné otázky vyplývajúce z praxe VA. Po absolvovaní kurzu často navrhujeme overenie zručností v praxi, a to formou certifikačného tréningu alebo ešte lepšie v rámci Tréningu pre profi VA, kde si môžete overiť svoje nové zručnosti v praxi. Ak máte pocit, že ovládate zručnosti z kurzu, môžete kurz preskočiť a uchádzať sa len o tréning pre profesionálne virtuálne asistentky – Tréning pre profesionálne virtuálne asistentky I. Akonáhle máte jeden z našich certifikátov, propagujeme vás na našom webe aj s vašimi zručnosťami VA prostredníctvom vizitky. Lektorkou pre obe služby je Gabi Revická, ktorá spolupracuje s virtuálnymi asistentkami už dlhé roky, pozná nároky podnikateľov a rada svoje klientky navrhuje pre ďalšiu spoluprácu. Mnohé naše absolventky mali hneď po tréningu alebo aj po získaní základného certifikátu takto sprostredkovaných klientov.

Ako dlho je kurz pre VA sprístupnený po jeho úhrade?

Zatiaľ sme prístup ku kurzu neobmedzili, čiže ho ponúkame bez časového obmedzenia a môžete si ho pozrieť v čase, kedy vám vyhovuje. Každopádne vám navrhujeme pozrieť si ho čím skôr a pokračovať v praxi, napríklad prostredníctvom základného certifikátu, tréningu pre profesionálne VA I. alebo prostredníctvom iných doplnkových kurzov, ktoré môžu vašu trhovú hodnotu vyzdvihnúť.

Aký je postup v prípade, keď si uchádzačka evidovaná na úrade práce, chce dať preplatiť kurz cez ÚPSVaR?

Nech sa páči, o postup a žiadosť o preplácaní kurzov cez úrad práce píšeme v tomto článku: Aký je postup pri preplácaní kurzov cez úrad práce

Je možné si certifikát zakúpiť až po absolvovaní kurzu pre virtuálne asistentky?

Samozrejme, certifikát si môžete kúpiť aj po kurze pre VA. Je to na vás. Po absolvovaní kurzu sa môžete dodatočne rozhodnúť, či chcete pokračovať a absolvovať základný certifikát alebo Tréning pre profi VA, ktorý je spravidla ukončený certifikátom pre profi VA.

Koľko času potrebujem pre získanie základného certifikátu a koľko pre získanie certifikátu prostredníctvom Tréningu pre profesionálne VA?

Základný certifikát obsahuje zadania, ktoré by vám mali trvať cca 10 hodín, ale rozvrh pre spracovanie zadaní je na vás. Čo sa týka tréningu, ten môže trvať podstatne viac, orientačne 5 hodín týždenne, minimálne po dobu 1 mesiaca. Snažíme sa vydolovať váš maximálny potenciál a niektoré zadania môžete dostať opakovane dovtedy, kým nie sú spravené na úrovni profi VA.

Koľko času je dobré vyhradiť si pre samotný kurz pre virtuálnu asistenciu?

Optimálne je vyhradiť si max 6 hodín, ale ak si budete prezerať a vzdelávať sa postupne, ako to navrhujeme, tak vám stačí mať týždenne 2 hodiny po dobu 3 týždňov.

VIRTUÁLNA ASISTENCIA V PRAXI A ĎALŠÍ ROZVOJ

Máte ďalšie otázky ohľadom práce virtuálnej asistentky alebo v sebe riešite otázky okolo sebarealizácie?

Predpokladáme, že ste už videli náš bezplatný webinár pre virtuálne asistentky a následne ste sa prihlásili na webinár, ktorý robíme pre záujemkyne o naše kurzy naživo . Zoznam otázok a odpovedí, ktorý sme vytvorili, vyplýva práve z vašich najčastejšie kladených otázok. Ak vám napadla ďalšia, napíšte nám, rady vám odpovieme. Možno táto práca bude pre vás ako stvorená, možno bude pre vás zaujímavá na nejaké prechodné obdobie (práca popri materskej dovolenke, podnikanie v prechodovom období), možno práve zručnosti z kurzu pre VA podporia vaše online podnikanie alebo si s nami dáte konzultáciu o podnikaní a vyhodnotíte, že máte chuť podnikať v inej oblasti a potrebujete vlastné virtuálne asistentky.

Existuje v súčasnosti asociácia, resp. podporná skupina pre virtuálne asistentky, kde sa napr. vzájomne podporujú, prepájajú, dávajú o sebe vedieť, poskytujú si odporúčania?

E-ženy sú občianske združenie, ktoré má ambíciu prácu VA chrániť, podporovať, šíriť. Na facebooku je založená skupina Virtuálne asistentky , ktorá slúži presne na tento účel. Virtuálne asistentky majú možnosť sa pýtať a poskytovať si informácie o dopytoch na prácu pre VA. Pre absolventky nášho kurzu Zručnosti pre virtuálnu asistenciu je navyše možná účasť 1 x mesačne na webinári grátis, ktorý poskytujeme virtuálnym asistentkám ako súčasť našich služieb.

V prípade, že virtuálna asistentka už má Certifikát profesionálnej VA a okrem základu, ktorý už ponúkate v samostatných moduloch, má záujem o rozšírené vzdelanie, má možnosť obrátiť sa na vás?

Áno, samozrejme, rady vám ponúkneme naše nové kurzy pre virtuálne asistentky a online podnikateľky (niektoré pripravujeme) alebo naše individuálne online tréningy a konzultácie. Stačí nám napísať, v akej oblasti sa chcete vzdelávať, rady vás podporíme, dokonca aj na ceste, ktorú si vyberiete pre vaše nové podnikanie bez ohľadu na to, či by to bolo podnikanie ako virtuálna asistentka alebo v rámci dráhy online podnikateľky.

...z našich sociálnych sietí:

Ako môže VA zarábať 2 tis. € ?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Pozornosť v pracovných vzťahoch

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Časové hranice

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Máte ďalšie otázky?

webinár zdarma

Ako sa stať 

virtuálnou asistentkou?

Chcete začať úspešnú kariéru vo svete VA? Chcete sa naučiť stratégie, ktoré vám pomôžu vyniknúť na konkurenčnom trhu?