Virtuálne asistentky - najčastejšie otázky

Ak uvažujete nad prácou virtuálnej asistentky, ponúkame vám prehľad najčastejších otázok a odpovedí, ktoré by vás mohli zaujímať

Je potrebná živnosť na vykonávanie práce virtuálnej asistentky alebo sa dá s VA spolupracovať aj na dohodu?

Optimálna je živnosť, ak by vám príjmy z práce VA veľmi vyrástli, tak by bolo na zváženie prechod na SRO, ale na začiatok je živnosť postačujúca. Pre absolventky nášho kurzu Minimum zručností virtuálnej asistentky o tom pripravujeme konkrétny kurz. Na otázky ohľadom legislatívy sa môžete pýtať aj v rámci individuálnej konzultácie, ktorá je súčasťou kurzu alebo na online stretnutí pre nové VA - pre naše absolventky, ktorý je 1x mesačne. 

V rámci spolupráce s VA je možnosť pracovať aj na dohodu, na nejaký krátky čas na autorskú zmluvu (vo veľmi špecifických prípadoch), no väčšina podnikateľov uvíta spoluprácu s virtuálkou prostredníctvom živnosti (živnostenský list alebo sro).

Virtuálne asistentky - najčastejšie otázky

Ako dlho môže fungovať a ako dlho funguje spolupráca s virtuálnou asistentkou prostredníctvom autorskej zmluvy?

Je to vhodná forma v úplnom úvode spolupráce, ale dlhodobo nemá význam. Navyše prináša autorská zmluva aj obmedzenia, ktoré súvisia s obsahom práce od zadávateľa / podnikateľa. 

Akou formou prebieha kurz pre virtuálne asistentky?

Ako videokurz, ktorý je rozdelený do troch modulov Kurzy pre začínajúce virtuálky. Každý jeden modul ponúkame vo forme videí, to znamená, že ku každému z nich sa môžete kedykoľvek vrátiť a zopakovať si ho. Absolventkám nášho kurzu pre virtuálne asistentky ponúkame dlhodobo vstup do bezplatnej sekcie, kde uvádzame aj termíny našich webinárov (tieto sú pre naše absolventky už grátis) a spravidla na nich odpovedáme na dodatočné otázky vyplývajúce z praxe VA.

Po absolvovaní kurzu často navrhujeme overenie zručností v praxi, a to formou certifikačného tréningu alebo ešte lepšie v rámci Tréningu pre profi VA, kde si môžete overiť svoje nové zručnosti v praxi.

Ak máte pocit, že ovládate zručnosti z kurzu, môžete kurz preskočiť a uchádzať sa len o tréning pre profesionálne virtuálne asistentky – Tréning pre profesionálne virtuálne asistentky I. 

Akonáhle máte jeden z naših certifikátov, propagujeme vás na našom webe aj s vašimi zručnosťami VA prostredníctvom vizitky.

Lektorkou pre obe služby je Gabi Revická, ktorá spolupracuje s virtuálnymi asistentkami už dlhé roky, pozná nároky podnikateľov a rada svoje klientky navrhuje pre ďalšiu spoluprácu. Mnohé naše absolventky mali hneď po tréningu alebo aj po získaní základného certifikátu takto sprostredkovaných klientov. 

Je potrebné zakúpiť si naraz všetky moduly kurzu pre VA? 

Spočiatku sme kurzy pre virtuálne asistentky ponúkali aj v rámci jednotlivých modulov. Aktuálne ponúkame kurz pre virtuálne asistentky v kompletnej ucelenosti, nakoľko nám prax potvrdila, že komplexnosť kurzu spojená s individuálnou konzultáciou má väčší význam ako keď kurzy rozdeľujeme. Každopádne, ak máte o niektorý z modulov kurzu pre VA záujem, napíšte nám, ak nájdeme riešenie, ktoré vám vyhovuje, rady vám vyjdeme v ústrety.

Ako dlho je kurz pre VA sprístupnený po jeho úhrade? 

Zatiaľ sme prístup ku kurzu neobmedzili, čiže ho ponúkame bez časového obmedzenia a môžete si ho pozrieť v čase, kedy vám vyhovuje. Každopádne vám navrhujeme pozrieť si ho čím skôr a pokračovať v praxi, napríklad prostredníctvom základného certifikátu, tréningu pre profesionálne VA I. alebo prostredníctvom iných doplnkových kurzov, ktoré môžu vašu trhovú hodnotu vyzdvihnúť. 

Koľko času je dobré vyhradiť si pre samotný kurz pre virtuálne asistentky?

Optimálne je vyhradiť si max 6 hodín, ale ak si budete prezerať a vzdelávať sa postupne, ako to navrhujeme, tak vám stačí mať týždenne 2 hodiny po dobu 3 týždňov. 

Koľko času potrebujem pre získanie základného certifikátu a koľko pre získanie certifikátu prostredníctvom Tréningu pre profesionálne VA?

Základný certifikát obsahuje zadania, ktoré by vám mali trvať cca 10 hodín, ale rozvrh pre spracovanie zadaní je na vás. Čo sa týka tréningu, ten môže trvať podstatne viac, orientačne 5 hodín týždenne, minimálne po dobu 1 mesiaca. Snažíme sa vydolovať váš maximálny potenciál a niektoré zadania môžete dostať opakovane dovtedy, kým nie sú spravené na úrovni profi VA.

Je možné si certifikát zakúpiť až po absolvovaní kurzu pre virtuálne asistentky?

Samozrejme, certifikát si môžete kúpiť aj po kurze pre VA. Je to na vás. Po absolvovaní kurzu sa môžete dodatočne rozhodnúť, či chcete pokračovať a absolvovať základný certifikát alebo Tréning pre profi VA, ktorý je spravidla ukončený certifikátom pre profi VA.

Aký je postup v prípade, keď si uchádzačka evidovaná na úrade práce, chce dať preplatiť kurz cez ÚPSVaR?

Nech sa páči, o postup a žiadosť o preplácaní kurzov cez úrad práce píšeme v tomto článku: Aký je postup pri preplácaní kurzov cez úrad práce /PREKLIK 

Naozaj sa uživím ako virtuálna asistentka? 

Poznáme mnoho VA, ktoré inú prácu už dávno nerobia a podnikajú ako virtuálne asistentky. Príbehy a referencie niektorých z nich si môžete prečítať aj na našej stránke.

Aké sú najčastejšie tipy prác, ktoré vykonáva virtuálna asistentka v spolupráci s podnikateľmi?

Na túto otázku odpovedáme v článku Čo všetko robí alebo môže robiť virtuálna asistentka.

Existuje v súčasnosti asociácia, resp. podporná skupina pre virtuálne asistentky, kde sa napr. vzájomne podporujú, prepájajú, dávajú o sebe vedieť, poskytujú si odporúčania?

E-ženy sú občianske združenie, ktoré má ambíciu prácu VA chrániť, podporovať, šíriť. Na facebooku je založená skupina Virtuálne asistentky, ktorá slúži presne na tento účel. Virtuálne asistentky majú možnosť sa pýtať a poskytovať si informácie o dopytoch na prácu pre VA.

V prípade, že virtuálna asistentka už má Certifikát profesionálnej VA a okrem základu, ktorý už ponúkate v samostatných moduloch, má záujem o rozšírené vzdelanie, má možnosť obrátiť sa na Vás?

Áno, samozrejme, rady vám ponúkneme naše nové kurzy (niektoré pripravujeme) alebo naše individuálne online tréningy a konzultácie. Stačí nám napísať, v akej oblasti sa chcete vzdelávať, rady vás podporíme, dokonca aj na ceste, ktorú si vyberiete pre vaše nové podnikanie bez ohľadu na to, či by to bolo len podnikanie ako virtuálna asistentka alebo v rámci dráhy online podnikateľky.

Máte ďalšie otázky ohľadom práce virtuálnej asistentky alebo v sebe riešite otázky okolo sebarealizácie?

Predpokladáme, že ste už videli náš bezplatný webinár pre virtuálne asistentky a následne ste sa prihlásili na webinár, ktorý robíme pre záujemkyne o naše kurzy naživo. Zoznam otázok a odpovedí, ktorý sme vytvorili, vyplýva práve z vašich najčastejšie kladených otázok. Ak vám napadla ďalšia, napíšte nám, rady vám odpovieme. 

Možno táto práca bude pre vás ako stvorená, možno bude pre vás zaujímavá na nejaké prechodné obdobie (práca popri materskej dovolenke, podnikanie v prechodovom období), možno práve zručnosti z kurzu pre VA podporia vaše online podnikanie alebo si s nami dáte konzultáciu o podnikaní a vyhodnotíte, že máte chuť podnikať v inej oblasti a potrebujete vlastné virtuálne asistentky.