praca virtualnej asistentky

Práca virtuálnej asistentky alebo asistenta nie je pre každého

Novodobé povolanie VA je veľmi atraktívne slobodou, ktorú ponúka. Tiež aj spolupodielanie sa na atraktívnych projektoch, s ľuďmi, s kt. „to klape“, sloboda v nastavení si pracovnej náplne a to najdôležitejšie – flexibilita pracovného času a miesta.

Čo vám ale málokto povie je to, že okrem ovládania nejakej množiny nástrojov treba mať vo výbave aj:

✅ sebadisciplínu – to, že nemáš byť v konkrétnom čase na konkrétnom mieste, je super. Avšak posadiť sa za počítač, keď je vonku krásne, chce sa ti dlho spať, ísť na výlet alebo robiť čokoľvek iné (ÁNO, AJ TAKÉ DNI SÚ, netvárme sa, že nie), chce dávku sebadisciplíny.

Sloboda so sebou prináša rovnakú mieru zodpovednosti, preto ak so svojou slobodou niekto nevie zaobchádzať zodpovedne, pohorí. Ako?

Tento charakter práce prináša aj komfort, v ktorom sa môžme „vykúpať“, ale aj zaseknúť. A pre mnohých je prekročenie hranice komfortnej zóny veľmi, veľmi nepríjemné.

✅ pozornosť – áno, na oko o sebe každý môže povedať, že je pozorný, aj ja som si to o sebe myslela, kým som svoju schopnosť pozornosti začala vedome kultivovať.

To znamená čítať a počúvať svoje okolie s porozumením, venovať prichádzajúcemu 100% pozornosť. Ak mi niečo nie je jasné, taktne overím porozumenie. Pretože klient zadá úlohu a pri nedostatočnej pozornosti môžete dodať úplne niečo iné – to nepoteší ani jednu stranu.

✅ schopnosť plánovať – či už má VA jedného alebo viacerých klientov, plánovanie je bežná súčasť praxe VA. Rozumne si rozplánovať deň, týždeň, mesiac, aby som postíhala zadania včas a nezabudla v tom celom na dôležitosť starostlivosti o seba – niekto to má v krvi, niektorí sa to za pochodu učíme.

Plánovanie sa mi zdalo často ako strata času, ale zároveň som nevedela, kde mi hlava stojí. Vďaka mentorke a sérii sedení zameraných na osobnú produktivitu je plánovanie bežná súčasť procesu a môjho úspechu. A zatínam zuby sem tam 😀

✅ zachovať si chladnú hlavu, nepanikáriť vo vypätých situáciách – a tých teda môže byť. Neúspešná kampaň, dodané zadanie, kt. nie je podľa predstáv klienta, ukončenie spolupráce, strata časti príjmu, zmena v systéme, kt. dobre poznám…

Vo VA sme často sami za seba. Náročné situácie sú, ale schopnosť ostať v tom bdelo a neopustiť sa v kríze je fantastická zručnosť.

(pre tieto situácie máme aj podpornú skupinu pre VA 🙂 sme v tom predsa spolu!)

✅ racionálne hospodáriť – povedať si reálnu hodnotu svojej práce, odkladať si časť platu z lepších mesiacov a s ľahkosťou prejsť obdobiami, kedy mám nižší príjem, na ako ten, na aký som zvyknutá. Pretože áno, môže sa to stať.

✅ postaviť sa za seba – niekedy je potrebné obhájiť si svoju prácu, ale aj odmenu, kt. za ňu požadujem. Nemusí to byť pre niekoho príjemné, ale keď to VA neurobí, je otázkou času, kedy si bude hľadať inú prácu alebo zmení povolanie úplne.

a to najdôležitejšie na záver….

✅ dokázať skloniť hlavu. Ja som perfekcionista a robím všetko najlepšie, ako dokážem. Neraz sa mi stalo, že to ale nebolo podľa predstáv zadávateľa. Je to v poriadku, ja som tu tá, kt. dodáva služby klientovi, niekedy je potrebné cuknúť späť a urobiť zadanie tak, ako si to zadávateľ želá. Možno s malým, taktným a slušným pokecom, prečo vnímam iné riešenie lepšie, ale posledné slovo má klient.

Viem, o čom hovorím. Som v týchto vodách roky a mám fenomenálne úspechy. K VA ma priviedla Gabriela Revická, ktorá sa virtuálnym asistentkám venuje v rámci E-ženy už minimálne dekádu.

👉Webinár ZDARMA – Q&A, otázky a odpovede organizujeme naživo pravidelne, tak ak viete, že na to máte a volá vás to, prihlásiť sa môžte tu: https://virtualneasistentky.eu/…/otazky-a-odpovede-o…/