nahrávanie kurzu zručnosti virtuálnej asistentky

E-ženy, virtuálne asistentky a online podnikateľky majú zelenú

Rozhovor pripravila: Zuzana Petrovičová

Rozhovor s E-ženami, mamou a dcérou, bude na mnohé aktuálne témy, ktoré riešia online podnikateľky v každom veku a v rozmanitých odvetviach biznisu. Reč bude aj o projekte pre virtuálne asistentky, ktorý zažíva na Slovensku nebývalý rozmach aj vďaka Občianskemu združeniu E-ženy.  

Položila som zakladateľke E-žien Gabi Revickej niekoľko otázok a výsluch neminul ani jej dcéru Niki Kolesar. Gabi poznám už od čias, kedy vydala svoju prvú knihu a robili sme spolu rozhovor do ženského časopisu. S Niki som sa zoznámila iba nedávno, pri štúdiu zručností pre virtuálne asistentky. V skratke sa o týchto dámach azda ani nedá hovoriť, ale pokúsim sa… 

Gabi Revická (51) má dve dospelé dcéry a  tri vnúčatká. Mama jej ukázala, ako sa dá pracovný život prispôsobiť osobnému, čo podporilo jej smerovanie. Pre podnikanie som sa rozhodla s úplnou jasnosťou. Gabi vybudovala priam z ničoho vlastnú cestovku, ktorej sa naplno venovala 20 rokov. Medzitým vydala zopár cestopisných kníh o Slovensku, a niekoľko aj o ženských témach, ktoré ju zasiahli a mala potrebu sa k nim vyjadriť cez beletriu. Gabi Revická je tiež spoluzakladateľkou projektu E-ženy, ktoré podporuje podnikanie a vzdelávanie žien. Rada zdieľa, preto založila Zdieľacie divadlo, miluje prechádzky na krásnych miestach a kvalitné jedlo.

Niki Kolesar (32) je mamou dvoch dcér Vilmy a Emílie a syna Adama. Krátko po materskej dovolenke začala poskytovať svoje služby virtuálnej asistentky – spočiatku to boli jednoduché práce, ako odpovedanie na maily a bežná administratíva. Časom však participovala na organizácii online kampaní, konferencií, tvorbe online kurzov a podobne. Neskôr vytvorila s Gabi kurz pre virtuálne asistentky a kurzy spojené s automatizáciou predaja digitálnych produktov.

Pravdepodobne sa zhodneme v tom, že podnikanie žien má určité špecifiká. Akosi to očakávame, ale ako je to v skutočnosti? Je naozaj ženské podnikanie iné? Ak áno, v čom je lepšie alebo horšie ako „zmiešaný“ biznis?

„Pokiaľ ide o ženy a ich podnikanie, vnímam u nich menšiu smelosť ako pri mužoch. Veľké rozdiely som si všimla najmä počas podnikania v cestovnom ruchu,” hovorí Gabi Revická. „Muži si väčšinou trúfajú aj na väčšie projekty. Ženy sú podstatne opatrnejšie, myslia aj na to, že ich bude potrebovať rodina. Ale sú aj výnimky, ktoré sa väčšinou týkajú vzťahov, kde sa žena môže spoľahnúť na to, že ju počas podnikania zastúpi doma muž. Ak by som to mala veľmi zjednodušiť, možno sa dostávame k téme ženskej a mužskej energie vo vzťahoch. V tom prípade však vôbec nejde o pohlavie,” dodáva Gabi. Jej dcéra naopak, skúsenosti so spoluprácou s mužmi ani nikdy nemala. 

„Pracovala som ako pravá ruka popri niekoľkých úspešných ženách. Jednoznačne ma najviac posunuli spolupráce, ktoré sa tvrdo zameriavali na výkon. No zároveň ma vyčerpali v iných oblastiach môjho života,” pripúšťa Niki. „Zažila som so ženami širokú škálu spoluprác. Chaotické, zorganizované, impulzívne, vláčne, bezcieľne…. Z každej som si zobrala to, čo mne vyhovovalo a prispôsobila som to svojej vlastnej esencii či pracovnému režimu,” sumarizuje svoje skúsenosti Niki Kolesar.

Počas pandémie sa veľa zmenilo v biznis prostredí – niektoré odvetvia utrpeli, iné sa pozviechali či dokonca vznikli nové možnosti, o ktorých sme pred 5-timi rokmi nemali ani tušenie. Ako vidíte túto problematiku z pohľadu E-žien?

„V deň, keď začala pandémia, mali mať E-ženy veľký event. Zrušila som ho len preto, lebo sa na mňa z každej strany valilo slovo pandémia, ktorému som vtedy vôbec nerozumela, ale nadvedomie so mnou komunikovalo dokonale. Šialene ma boleli plecia. Snáď ako nikdy. Odcestovala som na chalupu, nakúpila som si potraviny a na podnet mojej dlhoročnej parťáčky Zsanett Berec som začala nahrávať rozhovory pre moje vysnívané audio-rádio-vílovo,” spomína Gabi. „Situácia bola taká neuchopiteľná, že sa dalo len niečo robiť a čakať. Myslela som, že to E-ženy položí. Ale o niekoľko mesiacov sme vytiahli zo šuflíkov všetky zaprášené projekty a začali ich ponúkať svetu.” 

E-ženy a projekt audio-rádio-vílovo

Virtuálna asistencia síce nie je vynález pandémie, ale tak sa zdá, že sa u nás práve v tomto období vytvorili ideálne podmienky? 

„Áno, pre virtuálne asistentky nebola nikdy pripravená lepšia pôda. Pandémia dala mnohým pocítiť, že ich podnikanie bez online platformy nebude fungovať. Online prostredie však vyžaduje nové pracovné úlohy, ciele a procesy. Virtuálne asistentky sa o tento segment dokážu postarať,” vyzdvihuje prácu virtuáliek Niki. „Mnoho podnikateľov dnes začína podnikať rovno online a keď prídu do bodu, kedy im podnikanie začne rásť. Oni začnú byť zavalení operatívou, do hry opäť prichádza virtuálna asistentka, ktorá ich výrazne odbremení.” 

Zdá sa, že drobné aj väčšie podnikanie v online priestore takmer prehlušilo všetko ostatné. Ako sa chopili príležitosti E-ženy? Ako sa prispôsobili a ktoré odvetvia sa rozbehli po pandémii najlepšie?

„Siahli sme po šuflíkoch a vysypali sme z neho všetky nápady. Doslova!” Gabi mala veľké množstvo nápadov, keďže medzi jej najväčšie talenty patrí kreativita. Myslela si, že na ich realizáciu už v online priestore nebude priestor. Keď sa v pandémii takmer celý trh presunul na internet, situácia sa zmenila. Online podnikanie začalo rozkvitať aj u tých podnikateľov, ktorí mali dovtedy iba kamenné prechádzky. „A tak sme začali ponúkať kurzy pre online podnikateľky a odovzdávať im vedomosti, ktoré sme mali s Niki, ale aj so Zsanett Berec,” spomína Gabi Revická. 

Zakladateľky projektu Virtuálne asistentky

Preskočme na tému, ktorá vás zamestnáva už niekoľko rokov, no do širšieho povedomia sa dostala najmä za ostatné tri roky. Virtuálna asistencia. Kto je virtuálna asistentka a kým by nemala byť?

„Virtuálka je šikovná, flexibilná žena, ktorá má zručnosti, aké si vyžaduje online podnikanie. Opakujem to roky – bez virtuálnych asistentiek si neviem svoje podnikanie predstaviť, presúvam na ne všetky činnosti, ktoré sa dajú delegovať,” priznáva Gabi a Niki súhlasne prikyvuje. Nepracuje ako virtuálka, sama služby virtuálnych asistentiek využíva. Jednu vec si však treba uvedomiť  –  virtuálna asistentka by nemala robiť práce, ktoré ponúkajú napríklad reklamné agentúry alebo iné profesionálne firmy. Nie preto, že by nemohla, veď mnohé z nich sú v niektorých odvetviach skutočné odborníčky. „Je to kvôli finančnej ochrane. Virtuálna asistentka nemôže robiť napríklad účtovníctvo a prevziať plnú zodpovednosť za správnosť daňového priznania,” upozorňuje Gabi. 

Virtuálna asistencia je trend doby. Môžeme sa na ňu pozerať aj ako na ideálny odrazový mostík pre postup v kariére či vlastné online podnikanie?

„Je to ideálny spôsob, ako sa rozbehnúť v odvetví, kde chcete pôsobiť,” potvrdzuje Niki a hneď uvádza ako príklad absolventku štúdia marketingu. „Môže byť akokoľvek šikovná, ale ak sa chce hneď po škole uchytiť v online marketingu, do agentúr sa bez skúseností dostane len veľmi ťažko. Ale mohla by začať pracovať ako virtuálna asistentka so zameraním na tvorbu obsahu na sociálne siete či obsahu na web. Spočiatku by pravdepodobne riešila aj zadania mimo svojho záujmu – klientsku podporu, administratívu a podobne. Ale popri tom sa môže ďalej vzdelávať v oblasti marketingu a prinášať inovatívne myšlienky. Vďaka nej sa môže tím rozrastať, deliť na odvetvia a ona môže smerovať stále hlbšie do tém online marketingu, získavať skúsenosti a vedomosti potrebné na to, aby sa mohla stať úspešnou marketingovou manažérkou.” 

Samotná virtuálna asistencia má viacero špecifík a táto práca naozaj nie je pre každého. Takže, pre koho je a čo musí virtuálka ovládať?

„Dobrá virtuálna asistentka by mala ovládať aspoň základné zručnosti, ktoré si môže naštudovať prostredníctvom nášho kurzu Zručnosti pre virtuálnu asistentku. Je dôležité, aby virtuálka mala dobrú gramatiku (výbornú vítame) a koncentráciu. A samozrejme, chuť vzdelávať sa, pretože online svet je v neustálom vývoji,” vysvetľuje Gabi Revická, ktorá má pocit, že virtuáliek je stále málo. A to napriek tomu, že sa na sociálnych sieťach s nimi roztrhlo vrece. 

„Kvalitných virtuálnych asistentiek naozaj nie je veľa, hoci pravdou je, že často ide viac o povahové vlastnosti. Veľmi žiadaná je od zadávateľov schopnosť samostatne vyhľadať odpovede na otázky, ktoré sa mnoho virtuáliek pýta svojich klientov a zároveň očakávajú kontrolu všetkých činností, ktoré poskytujú. Podnikatelia si však želajú asistentky, ktoré pracujú so zadaniami na profesionálnej úrovni, bez potreby neustálej kontroly, lebo ich to oberá o čas. My síce ponúkame super kurzy, ale často sa stáva, že si virtuálky neuvedomujú, aké je dôležité, aby prevzali zodpovednosť za svoju časť práce. Zadávatelia často najviac oceňujú to, ak si virtuálka nepotrebuje v procese tvorby overiť každý svoj krok,” vyzdvihuje Gabi s Niki. 

„Gabi to výborne pomenovala. Vnímam však, že pre napredovanie je nevyhnutná aj chuť učiť sa nové veci, flexibilita, pružnosť. Napríklad, posledných šesť mesiacov je trendy téma umelá inteligencia. Od svojej VA by som očakávala aspoň minimum zručností, ako funguje, v čom vie mne aj sebe pomôcť. Prípadne aj to, že sama príde s nápadmi, ako by mi AI vedela zjednodušiť rutinu,” dodáva Niki opäť skvelý príklad z praxe.

Virtuálne asistentky a zakladateľka Niki Kolesár

Vyzerá to lákavo, priam ako vysnený životný štýl… Pracovať kedy chcem, s kým chcem, za koľko chcem a len toľko, koľko stihnem v čase, ktorý si sama vyhradím. Je práca virtuálky aj váš “dream job”? Čo vám osobne dal tento projekt?

„Projekt nám priniesol veľa práce – viac, než sme čakali,” smeje sa Gabi Revická. „Ale dovolili sme si otvoriť aj tie typy kurzov, ktoré by sme si mysleli, že si virtuálne asistentky nebudú môcť dovoliť finančne alebo časovo. Do hry vstúpili nové projekty úradu práce (ÚPSVaR), vďaka ktorému sa mnohé kurzy dali získať zdarma. Pridali sme bonusy, ktoré nemajú so zručnosťami pre nové podnikateľky a teda aj virtuálky navonok nič spoločné. Napríklad podporné skupiny a s nimi súvisiace témy webinárov o strachu a obavách, čo sa stane, keď vykročím a začnem podnikať na vlastnú päsť…”

E-ženy a podporné skupiny Gabi Revickej

Pre Niki Kolesar nebola práca virtuálnej asistentky vysnívaný job, bola to však počas pandémie jediná možnosť, ako pracovať z domu a realizovať sa vďaka svojim kvalitám a zručnostiam. „Dnes už ako virtuálna asistentka nepracujem. Páči sa mi, čo žijem teraz, vďaka tomu, že som posledné roky ako virtuálka fungovala. Nadobudla som veľmi veľa skúseností, viem, čo a ako funguje a viem tak nasmerovať iných online podnikateľov – ale už ako odborník. Mnoho podnikateľov mi dávalo ponuky, aby som pre nich pracovala, ale to už nebolo možné, pretože som si uvedomovala svoju hodnotu a chcela som ísť ďalej,” vysvetľuje Niki. Vďaka projektu môže svoje know-how posúvať ďalším ženám. Poskytnúť také ideálne podmienky pre začínajúce virtuálne asistentky, aby naštartovali svoju vlastnú cestu, napísali svoj vlastný príbeh…

„Som nesmierne vďačná, že sa nám túto príležitosť podarilo spoločne s Gabi vytvoriť a zhmotniť. Pred mojim odchodom na materskú dovolenku sme vytvorili Asociáciu pre virtuálne asistentky Slovenska, ktorá prihliada na potreby a záujmy tohto nového podnikateľského odvetvia.”